התאמת נעלי ריצה

עם כל חידושי הטכנולוגיה של נעלי הספורט, בחירת נעל מתאימה יכולה להיות משימה קשה וחשובה. התאמת נעלי ריצה נכונות לרגל ולהרגלי הריצה של כל אצן היא אישית ומותאמת בדיוק להתנהגות של הרץ, אם זה שטח הריצה, תדירות הריצות או אפילו מנח הגוף כל אחד מהנתונים הללו יכולים להשפיע על בחירת הנעל הנכון והתאמת נעלי הריצה המושלמות עבור הרץ.
לכן יש צורך בידע נוסף מכיון שידע זה כוח וההחלטה של לקוח לקנות ברשת אחת ולחזור לקנות שוב יכולה ליפול על מקצועיות. [ברגע שאתה מבין ברמה מקצועית את צרכי הלקוח אתה גם חושב מהלך קדימה ומנסה לשחזר בראש מה יתאים לו לפי מבני הגוף, רוחב של הרגל, הנעל הקודמת שלו. ברגע שאתה יודע מה טוב בשבילו ואתה מסביר לו ברמה מקצועית סיכוי גבוהה שהלקוח ישתכנע ויחזור שוב].

נעל איכותית לא רק שמשפרת את רמת הביצועים אלא גם מאפשרת תנועת כף רגל נכונה ובלימת זעזועים ובכך מגנה על רגלי הלקוח מפציעות..
המרכיב החשוב ביותר בהתאמת נעלי ספורט מקצועיות הינו מבנה כף הרגל של הלקוח ואופן התנהגותו בזמן פעילות. תנועת כף הרגל בזמן פעילות די מורכבת והפעילות כוללת פעילות של עשרות שרירים ומפרקים.

ביומכניקה של כף הרגל

כף הרגל בנויה מ-28 עצמות המחוברות דרך 35 מפרקים.
מבנה הארכיטקטוני של עצמות כף הרגל יוצרות שלוש קשתות:
1- מדיאלית [פנימית]
2- ליטרלית [חיצונית]
3- קשת רוחבית

בזמן הליכה וריצה, קשתות הרגל קורסות ובכך מאפשרות ספיגת זעזועים.
בזמן הליכה/ריצה אנו נוחתים על חלקו החיצוני של הנעל, שחיקה בחלקו החיצוני של העקב מבטאת פעילות נורמלית של כף הרגל.
לאחר הנחיתה, כף הרגל מתגלגלת מחלקו החיצוני אל חלקו הפנימי.
גלגול הרגל פנימה נקרא פרונציה -PRONATION, זה הוא תהליך תקין של כף הרגל הנועד לאפשר בלימת זעזועים וגמישות בגלגול כף הרגל לפנים.
בקרב מתאמנים רבים קיים מצב של פרונצית יתר, מצב שבו כף הרגל מתגלגלת יותר מידי.
מצב זה HYPER PRONATION הוא הגורם המרכזי בהתפתחות פציעות בקרב מתאמנים, כגון: שברי מאמץ, דלקות, פציעות ברך ועוד.
בעיה הפוכה הינה מצב שבו כף הרגל אינה מתגלגלת פנימה, במצב זה כף הרגל אינה בולמת זעזועים ביעילות וליקוי זה יכול להוביל גם הוא לפציעות.

שלב הדחיפה

בזמן צעידה וריצה תפקיד הרגל הוא: לשאת את משקל גופנו, לבלום זעזועים ולאפשר העברת כוחות הדחיפה כנגד הקרקע על מנת לקדם את גופנו קדימה.
דרישות אלו בעצם מנוגדות אחת לשנייה. בשלב הראשון של בלימת הזעזועים, הרגל הופכת למבנה קשיח, יכולת כף הרגל לאפשר ניגודיות זו טמונה במערך האנטומי וביומכני של כף הרגל. המבנה הקשתי של הרגל הוא זה שנותן לה את היכולת הזאת. קשת מצד אחד זה מבנה הנדסי מאוד יציב אך מצד שני גם יכול לקרוס בקלות.
מה שמחזיק מבנה קשתי זה עצם ה-TALUS ברגע שיש שינוי במצב העצם זה יגדיר מחדש אם הקשת תהיה גמישה או נוקשה.
מרגע שכובד הגוף מתקדם מעבר לכף הרגל שנמצאת על הקרקע כל התהליך משנה כיוון וצורה, ובשלב הדחיפה כף הרגל הופכת ממבנה גמיש למבנה קשיח [סופינציה].
[מרבית הפציעות לא מתרחשות בזמן הנחיתה אלא בשל אי יכולת כף הרגל להתקשח או מה שנקרא HYPER PRONATION יתר פרונציה].
דחיפת הרגל כנגד הקרקע כשהרגל עדיין גמישה, מעביר את הלחץ אל הרקמות הרכות, שרירים, גידים ורצועות, וכשהלחץ מתגבר אנו מרגישים את הפציעה.
כשכל הרגל קשיחה, יעילות הדחיפה והיכולת העברת הכוחות יותר יעילה.

שלב בלימת הזעזועים הנקרא פרונציה. עצם ה-TALUS משנה את מיקומה ובכך גורמת לקריסת הקשת [כף הרגל מתגמשת ובולמת עם זעזוע הנחיתה]. מנגנון זה חשוב גם להתאים את כף הרגל לשינוי הקרקע, בעיקר כשיחפים.
בנוסף, בזמן קריסת הקשת, הרגל מתארכת ולכן יש לדאוג לנעל קצת יותר גדולה.
בפעילות ספורטיבית, אזור השוק, הברך והירך תורמים לתהליך בלימת הזעזועים. כמו כן פעילות האגן נוטה הצידה ואז חוליות עמוד השדרה מתפתלות.

אבחון כף הרגל להתאמת נעלי ריצה

ניתוח בצילום וידאו זה האידיאל. אך עין מיומנת של עובד מקצועי יכולה לעלות על קריסת הרגל ע"י הסתכלות מאחורי מסילה נעה ועל ידי כך לראות איך הרגל מונחת על הקרקע בכל צעד.
אם ישנה נטייה פנימה זאת פרונציה וצריך להתאים נעל עם תמיכה מדיאלית לקשת.
אם זה ניטרלי הלקוח יכול לנסות כל נעל ניטרלית רצוי אפילו ללא תמיכה מדיאלית.
ואם הנטייה החוצה סימן שצריך תמיכה בחלק החיצוני של הנעל ורוב הסיכוי שישנה קשת בכף הרגל.
גם ע"י הסתכלות על הנעל הקודמת אפשר ללמוד על אופי הצעד.
צריך להסתכל על החלק הקדמי, אם השחיקה בחלק הפנימי [מתחת לבוהן] סביר להניח שהלקוח עם פרונצית יתר, אם השחיקה בחלקו החיצוני [מתחת לאצבע הקטנה] הלקוח עם פרונציית חסר ואם השחיקה מתחת לאצבע השנייה אז אין שום בעיה.
דרגת הפרונציה – מבנה הקשת בכף הרגל וגמישותה קובעת את מאפייני הנעל המקצועית.

אחד המאפיינים החשובים ביותר בנעל היא צורתה.

נעלים מתחלקות ל-3 קטגוריות

MOTION CONTROL – שליטה בתנועה, הנעל יותר מסיבית מנעל ספורט ניטרלית, הנעל מעניקה את הדרגה הגבוהה ביותר של יציבות ומונעת מכף הרגל להתגלגל כלפי פנים או חוץ. בדר"כ הן תואמות לאנשים בעלי קשת נמוכה ורמה גבוהה של גלגול פנימה כף הרגל פנימה [פרונציה].
STABIlTY (יציבות) – מיועד לאנשים בעלי רמה בינונית של גלגול כף הרגל. הן בנויות עם שכבת יציבות בצד הנעל המספקת תמיכה כאשר כף הרגל נעה פנימה. באופן כללי הן מתאימות לבעלי קשת בינונית עד נמוכה.
NEUTRAL (ניטרלי) מאפשרות לכף הרגל לנוע בטבעיות ומיועדות לבני אדם שצעדם יעיל מבחינה ביומכנית.
שלושת קטגוריות אלו מתחלקות ל-2 קטגוריות נוספות:

1 – עבור אנשים בעלי משקל עודף ועם רגל רחבה המצריכה נעליים במידות רוחב מתאימות [WIDE- מציין את רוחב הנעל,מגיע עד E6 בארץ יש עד 4] ועבור אנשים בעלי משקל קל חברות בעלות נעליים עם רוחב גבוהה: HOKA, Brooks.
2-עבור אימונים לספורטאים או אנשים שמתכוונים להתאמן בצורה עצימה עם הנעל עד רמת ריצה מהירה, הדגש שלהם הוא נעל לא רק מותאמת לפי כף הרגל אלא בנוסף חשובה הרכות של הנעל בכדי למקסם תוצאות. חשוב מאוד לבחון את רמת הביצוע הנדרש ואת משקל האדם בהחלטת הנעל הקלה למטרת שיפור כושר. אם זאת נעל קלה מידי כגון: סקילון של נייק ופרופל של סקוני, רצוי לא להציע ללקוח שמעוניין בנעל רכה והוא שוקל מעל 90 ק"ג.
מכיון שנעל רכה נוטה להיות פחות תומכת ועובדת עם כף הרגל יותר מאשר מבקרת את תנועתה.
במידה וקצב הפעילות איטי חשובה התמיכה לאורך כל כף הרגל. חשוב לציין כאשר הלקוח מציין שהוא רץ, הוא בכל צעד וצעד מעמיס על מערכת השלד פי 4-7 ממשקל הגוף ולכן חשוב שבנעל תהיה בעלת בולם אחורי וקדמי [בולם מקדימה חשוב למי שרץ יותר מאשר למי שהולך להפחתת העומס].

כף רגל עם קשת גבוהה אינה סופגת זעזועים בצורה טובה, לכן יש צורך בנעל רכה.
כמו כן, צריך נעל שתאפשר גלגול כלפי פנים ,מאחר וזה עוזר לספוג את הזעזועים. הנעל צריכה להיות עם סוליה אמצעית רכה, מרופדת ובצורה מעוקלת או חצי מעוקלת אשר מאפשרת את תנועת כף הרגל בעת הפעילות.
קשת רגילה אינה מצריכה נעל עם מרכיב מיוחד אלא יש להתמקד בהתאמה טובה של הנעל לכף הרגל ובנוחות יותר מאשר בקרת התנועה או בלימת הזעזועים.
אפשר לחשוב על נעליים בשלב הביניים בין בקרת תנועה לבין הסוג הרך.
נעליים אלו שלעיתים הן בצורה מעוקלת, אינן מבקרות את תנועת כף הרגל כמו כן את בלימת הזעזועים.

מבנה נעל ריצה

SHOE UPPER – חלקו העליון של הנעל, מתחבר אל ה-SOLE (סוליה) וסוגר את מבנה הנעל.
בנעלי ריצה בניגוד לנעליים אחרות, ה-UPPER (גפה) עשוי מחומרים דקים ומאווררים המאפשרות אידוי זיעה
ומשקל נמוך של הנעל.
החלק הקדמי של ה-UPPER נקרא TOE-BOX (תיבת בהונות) ובנעל ספורט חלק זה צריך להיות גבוה על מנת לאפשר מרחב לאצבעות ולציפורניים ולכן הקצה שלו קשיח.
HEEL COUNTER (העקב) – החלק האחורי של הנעל מתחבר אל ה-UPPER ובסיסו נמצא בחלק האחורי של ה-SOLE. בניגוד ל-UPPER, ה-COUNTER הינו קשיח ובנוי להגביל תנועתיות.
MIDSOLE – החלק החשוב בנעל
שנמצא בין ה-FOREFOOT וה-COUNTER, בנוי לרוב בצורת WEDGE ותפקידו לספק יציבות, ריפוד ובלימת זעזועים.

בחברות שונות מכיל בתוכו בולם זעזועים כגון :ג'ל, אוויר וכו'.

עשוי בדר"כ מ-EVA או פוליאוריתן.
EVA – הינו רך ומהווה בולם זעזועים טוב, אך אינו עמיד מספיק.
פוליאוריתן – הינו קשיח וכבד ומהווה בולם זעזועים טוב ועמיד יותר.

OUTSOLE (הסוליה החיצונית) -החלק התחתון ביותר של הנעל, בא במגע עם הרצפה. שונה בצורתו בין הנעליים, יש להביא בחשבון את סוג המשטח שעליו מתאמנים.

סוגי הגומי משתנים מחברה לחברה.

גומי פחמני [מסיבי פחם], הינו קשיח ועמיד יותר, לעומת גומי רך שרק גמיש יותר ומתבלה מהר.

INSOLE (הרפידה הפנימית של הנעל) – ניתן להחלפה ולהזזה ולעיתים מוחלף במדרס.
הרפידות כיום התקדמו, וישנן רפידות עם תמיכה בקשת ועם ג'ל בעקב, למניעת דורבן למשל: INSTEP של סקוני.

LAST CONSTRUCTION – ה-LAST הינה הצורה של ה-UPPER, מקנה לנעל [החלק הפנימי שנוצר עבור כף הרגל], שיטת היצירה של ה-LAST שונה מנעל לנעל וישנה חשיבות לשוני בין הצורות. ה-UPPER נתפר ומודבק ישירות ל-SOLE. שיטה זאת מעודדת גמישות של הנעל אך מורידה מהיציבות.

COMBUNATION LASTING -החלק האחורי של ה-UPPER מודבק ללוח סיבים על מנת להגדיל את הייצוב, בעוד שהחלק הקידמי נתפר אל הנעל ומאפשר גמישות ב-FOREFOOT. צורת ה-LAST יכולה להיות ישרה או מעוקלת [נעלי ספורט גמישות יכולות לנוע ל-2 הכיוונים].