בלוג

ניווט מצפון

פלג מצפון מסמן תחנת ניווט ספורטיבי
"ריצה סתם ככה ללא ניווט משעממת אותי" אומר פלג מצפון, מהכשרונות הצעירים והמבטיחים בספורט ריצת הניווט בישראל שכבר התברג בטופ 10 לנוער באירופה ומכוון גבוה באליפות העולם. בינתיים הוא עובד על שיפור השיא בריצה למרחק 3000 מטר לצד הניווט ביער ובכפר, וחושף בפנינו קצת על הענף המיוחד הזה
 
אם במקרה תטיילו ביער בחודשי החורף ותתקלו באדם ממהר לאנשהו, סיכוי סביר ששמו הוא פלג מצפון, עוד לא בן 19 אבל כבר סגן אלוף ישראל לריצת ניווט בוגרים. שם המשפחה שכמובן לא ניתן להתעלם ממנו נהגה על משקל 'חילזון' ולא במשמעות של מצפון אישי או חברתי. פשוט כך החליט הסבא שהגיע מרוסיה, מכיוון צפון לישראל, או מצפון בקיצור, וזהו, אין עוד שם כזה בישראל, כך מספר פלג מהעיירה כרכור, כיום חייל במעמד של 'ספורטאי מצטיין', חבר נבחרת ישראל הבוגרת.
 
בכיתה ז הוא גילה את ספורט הניווט דרך תחרות בבית הספר. "הבנתי שאני טוב בזה", הוא מעיד על עצמו, וכיום הוא מייצג את ישראל במדי הנבחרת בתחרויות בחו"ל. בקיץ האחרון הוא סיים במקום 11 את אליפות אירופה (18-) בליטא, וכמו כן דורג 10 במקצה הספרינט, שבניגוד לניווט היער המסורתי האורך כשעה, מתקיים בכפרים ואורך כרבע שעה. 
 
באליפות ישראל לבוגרים, שהתקיימה ביער משואה וביד מרדכי, הוא הגיע שני ביער, וכעת הוא מתכונן לעלות קטגוריית גיל בינלאומית כשיתמודד בקיץ הקרוב באליפות העולם (20-) בפורטוגל. "אני שואף לטופ 10 בתחרות זו. אני אהיה שם בין הצעירים וזה קשה יותר אבל אני מכוון גבוה יותר לשנה הבאה כשאהיה בין הבוגרים בקטגוריה".
 
 
פלג מצפון
פלג מצפון חורך את השטח

שדרוג הריצה

פלג מתאמן כל יום בריצה, כשהניווט עצמו מתקיים בדרך כלל בסופי שבוע במסגרת תחרויות של מועדוני הניווט השונים. "יש בערך 10-12 מועדונים בישראל וכמה מאות ספורטאים מגיל 12 עד 80 בערך. בחו"ל הענף מפותח יותר, בעיקר בצפון אירופה. לפני הקורונה היו מגיעים לישראל ספורטאים זרים לתחרויות כאן. בערך 500 משתתפים בתחרות יחד איתם". 
 
פלג עצמו שייך למועדון לב השרון מנשה, והוא פעיל כרץ במועדון האתלטיקה הפועל עמק חפר, בעיקר בריצה למרחק 3000 מטר. "השיא שלי הוא 9.40 דקות אבל אני מאמין שאני אשפר אותו בקרוב".
 
 
פלג מצפון בתחרות ניווט
פלג מצפון בתחרות ניווט
מה נדרש מנווט טוב?
"לא יעזור אם תהיה הרץ הכי מהיר בעולם אם לא תדע לנווט, אבל בלי כושר גופני לא תגיע רחוק, ולכן נדרש איזון, והכי חשוב שיהיו הכי מעט טעויות בניווט".
 
מה גרם לך להתאהב דווקא בענף הזה?
"התחושה לאחר שאתה מסיים מסלול טוב היא סיפוק אדיר. אתה צובר ביטחון מתחנה לתחנה. בכל פעם אתה נתקל בצורות שטח שונות, שזה מעניין ומאתגר, ואתה לומד את האזור. אתה מגלה מקומות מאוד יפים. ריצה סתם ככה ללא ניווט משעממת אותי. ריצה ביער מחוץ לשבילים מעניינת יותר".
 

נעלי ריצת שטח, מפה, מצפן

נעלי ריצת שטח, מפה ומצפן, זה כל מה שצריך בנוסף לצ'יפ של מארגני תחרות, ובלי מים. בטח לא בניווט ספרינט, המתקיים בעיקר בקיץ, אבל גם לא בניווט ביער בחורף. ומה רואים באופק? זה קצת בעייתי בענף ספורט שהוא לא אולימפי.
 
"אני רוצה להתחרות בניווט כמה שאפשר אבל ברור לי שלא ניתן להתקיים מהספורט הזה אז אני לא יודע עד מתי אוכל להמשיך. מתישהו אעסוק בלימודים אם כי עדיין לא יודע מה ואיפה. כרגע מרוכז בניווט".

כמה מוצרים שצריכים בכל ריצת שטח:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.